Probiotik lahko označimo kot skupek mikroorganizmov, ki v zadostni količini uporabniku omogoča zdravstveno korist. V splošnem so torej probiotiki žive bakterije, ki skrbijo, da je lahko naš prebavni sistem na primer način razgrajen, da se lahko uporablja vneseno hrano. Prav tako tovrstne bakterije uničujejo škodljive patogene ter sodelujejo pri sintezi nekaterih vrst vitaminov.
V lekarni je eno od najpogostejših vprašanj v povezavi s tem, kateri probiotik je najbolj ustrezen. To pa zagotovo ni nič čudnega, saj je vsak človek edinstven. Prav vsak med nami ima lahko edinstvene zdravstvene zaplete, med seboj se ljudje razlikujemo tudi po načinu prehranjevanja, po starosti, po spolu in še bi lahko naštevali. Ravno zaradi vsega omenjenega je izbira najustreznejšega probiotika še toliko bolj zahtevna.
Čim bolj celostni probiotik
Če boste želeli v lekarni izbrati čim bolj celostni probiotik, morate obvezno preveriti tudi to, ali izbrani vsebuje oziroma vključuje tudi prebiotik. To je snov, ki pospeši rast ali pa aktivnost koristnih mikroorganizmov, kot so mlečnokislinske bakterije.
Na trgi je na voljo več različnih vrst probiotikov s prebiotiki. Takšna izbira pa zagotovo predstavlja polnejšo rešitev za vzpostavitev naše črevesne flore. Omenjena kombinacija namreč v naše telo vnese tako mlečnokislinske bakterije kot tudi prehrano za takšne vrste bakterij. Slednje omogoča njihovo boljšo pa tudi bistveno hitrejšo možnost proliferacije v prebavnem traktu. Če pa izbrani probiotik ne vključuje dodanega prebiotika, lahko prebiotik vnesemo skupaj z njim.
Merilo za najboljšo izbiro
Obstaja kar nekaj faktorjev, ki probiotike ločijo med seboj. Primerno merilo za izbiro najboljšega, je, da se preveri, katere bakterije so v tem, koliko jih je, prav tako, koliko različnih sevov vključuje probiotik in seveda – ali ima dodan prebiotik.
Na podlagi tega in na podlagi lastnih izkušenj se tako lahko najlaže odločimo za daleč najboljšo izbiro. Seveda nam lahko pri tem pomaga tudi strokovnjak.